Leasing czy kredyt samochodowy – co wybrać?

Kredyt samochodowy to nie jedyna możliwość sfinansowania zakupu pojazdu. Coraz popularniejszą formą staje się leasing – mogą z niego korzystać nie tylko przedsiębiorstwa. Jakie są wady i zalety obu tych produktów i na którą z nich się zdecydować?

Kredyt na samochód – wady i zalety

Kredyt na samochódNajwiększą zaletą kredytów samochodowych jest fakt, że w momencie zakupu pojazdu jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami używanego pojazdu. Na czas spłaty zobowiązania współwłaścicielem jest bank, jednak od samego początku możemy dowolnie dysponować naszym samochodem, a więc np. dokonywać w nim wszelkich zmian czy udostępniać osobom trzecim. Co więcej, za pomocą kredytu możemy kupić auto nowe, jak i używane – panuje tutaj pełna dowolność.

Wadą dla niektórych klientów może być duża liczba formalności związana z takim zobowiązaniem. Trzeba się także liczyć z faktem, że każdy kredyt – również samochodowy – odnotowywany jest w bazie BIK i ma realny wpływ na zdolność kredytową. Spłacanie takiego długu może być więc np. przeszkodą w zaciągnięciu innego finansowania, zaś niewywiązywanie się z niego zostanie zapisane w naszym raporcie, do którego dostęp mają inne instytucje.

Leasing konsumencki samochodu – wady i zalety

Zarówno przed wzięciem kredytu, jak i skorzystaniem z oferty leasingu, usługodawcy sprawdzą w BIK naszą zdolność kredytową. Jednak leasing nie zostanie wpisany do naszej bazy – wynika to z faktu, że większość leasingodawców nie współpracuje z tą instytucją. To oznacza, że łatwiej będzie nam się starać choćby o inny kredyt w banku. Rata leasingowa często pokrywa też ubezpieczenie samochodu czy jego naprawę, którą w wielu przypadkach bierze na siebie firma udostępniająca auto. Zaletą tej formy jest też bardzo łatwa procedura – w uproszczonej wersji wymagane jest tylko przedstawienie dowodu osobistego.

A jakie są wady leasingu samochodu? Przez to, że pojazd nie należy do nas, a do leasingodawcy, nie możemy dokonywać w nim żadnych zmian. Jeśli nie zdecydujemy się na wykup pojazdu, musi on wrócić w takim samym stanie do firmy, od której go pożyczyliśmy. Przeszkodą dla wielu klientów może być też konieczność opłacenia czynszu inicjalnego, czyli części wartości auta. Wiele firm wprowadza także limit kilometrów, jaki możemy przejechać danym samochodem. Jego przekroczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kontakt

Szukasz taniego kredytu? Napisz do nas:

kontakt@tanie-kredyty.com.pl