Kredyt hipoteczny czy gotówkowy – który wybrać?

Zakup mieszkania, budowa domu a może remont lub adaptacja? Dla wielu osób planujących któreś z tych działań z pewnością pierwszą myślą będzie zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Tymczasem równie dobrze można je zrealizować z pomocą środków otrzymanych w ramach kredytu gotówkowego. Które rozwiązanie bardziej się opłaca?

Kredyt hipoteczny – dlaczego warto?

Kredyt hipotecznyNajwiększym plusem kredytu hipotecznego względem gotówkowego jest niskie oprocentowanie. Banki są w stanie zaoferować klientom korzystne warunki i niskie koszty dlatego, że tego typu zobowiązaniu towarzyszy wiele dodatkowych zabezpieczeń, na czele z hipoteką oraz koniecznością wykupienia ubezpieczenia. W związku z tym stawka na kredycie hipotecznym może być nawet kilka procent niższa niż na gotówkowym.

Inna zaleta tego produktu to długi okres kredytowania, który może wynosić nawet 35 lat, podczas gdy w przypadku kredytu gotówkowego – 10 lat. Rozłożenie długu na wiele rat pozwala obniżyć jego koszty, dzięki czemu nasz budżet zbytnio na takim działaniu nie ucierpi. W ramach kredytu hipotecznego można też pożyczyć wyższą kwotę, niż miałoby to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego, co wielokrotnie zwiększa zakres planowanych prac.

Kredyt gotówkowy – kiedy się opłaca?

Największą zaletą kredytu gotówkowego jest brak konieczności wpłacenia wkładu własnego. Obowiązek ten często staje na drodze klientom, którzy marzą o własnych czterech kątach, ale nie dysponują tak dużą gotówką, by finansować inwestycję z własnej kieszeni. Do plusów tego typu kredytu trzeba zaliczyć także minimum formalności oraz brak dodatkowych zabezpieczeń – często, by uzyskać kredyt gotówkowy, potrzebny jest nam tylko dowód osobisty (podczas gdy podczas starań o kredyt hipoteczny musimy przedstawić w banku mnóstwo dokumentów), a ubezpieczenia są wymagane tylko przy naprawdę wysokich kwotach. To też sprawia, że decyzja co do kredytu gotówkowego podejmowana jest o wiele szybciej – decyzję często otrzymujemy w ten sam dzień!

Tego typu zobowiązanie jest idealne dla osób, które nie mają sprecyzowanego konkretnego celu, na jaki przeznaczą otrzymane środki. Podczas gdy starając się o kredyt hipoteczny musimy ściśle ustalić, na co pójdą pieniądze od banku, w przypadku kredytów gotówkowych panuje pełna dowolność – instytucja nie rozlicza nas z realizacji celu. Co więcej, środki z jednego takiego kredytu można przeznaczyć na kilka różnych sposobów – np. zakup działki i remont mieszkania, zaś w przypadku hipotecznego nie ma miejsca na taką swobodę.

Kontakt

Szukasz taniego kredytu? Napisz do nas:

kontakt@tanie-kredyty.com.pl