Zdolność kredytowa – sprawdź, zanim weźmiesz kredyt

Podjęcie decyzji co do przyznania przez bank kredytu gotówkowego nie należy do najprostszych. Z takiego produktu mogą skorzystać tylko wiarygodni klienci, co do których bank nie ma wątpliwości, że poradzą sobie z jego terminową spłatą. Tę wiarygodność określa się mianem zdolności kredytowej. Co wchodzi w jej skład?

Zdolność kredytowa – czynniki ilościowe

Zdolność kredytowaPierwszą grupą parametrów, którą bank bierze pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej, są czynniki ilościowe. Są one ściśle związane z sytuacją finansową kredytobiorcy. Przy składaniu wniosku o kredyt, instytucja poprosi nas więc o informacje związane np. z wysokością miesięcznych dochodów oraz kosztów utrzymania. Oczywiście im większa różnica między tymi dwiema danymi, tym lepiej – oznacza ona bowiem, że kredytobiorca dysponuje nadwyżką niezbędną do opłacenia raty kredytu gotówkowego.

Poza bilansem dochodów i wydatków, bank będzie przyglądał się także innym kredytom czy zobowiązaniom finansowym, które obecnie spłacasz. Im więcej takich długów, tym słabsza zdolność kredytowa. Warto więc przed złożeniem wniosku o kolejne finansowanie albo w miarę możliwości spłacić poprzednie kredyty czy pożyczki, albo zadbać o ich konsolidację, która obniży ich ratę.

Zdolność kredytowa – czynniki jakościowe

Wysokość i źródło naszych zarobków to jednak nie jedyne kwestie, jakim przygląda się bank przy ocenie zdolności. Równie ważne są też czynniki jakościowe, dotyczące np. naszego wieku, stanu cywilnego, wykształcenia, wykonywanego zawodu, miejsca zamieszkania, itp. Nie bez znaczenia jest też liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy czy jego sytuacja mieszkaniowa.

Kolejnym ważnym aspektem przy ocenie zdolności kredytowej jest historia kredytowa, którą banki sprawdzają w raporcie Biura Informacji Kredytowej. Znajdują się tam wszelkie informacje dotyczące wszystkich zaciąganych kredytów oraz to, w jaki sposób klient się z nich wywiązywał. Wszelkie zaległości czy opóźnione płatności mogą mieć negatywny wpływ na ocenę zdolności kredytowej, co w konsekwencji obniża szanse na otrzymanie finansowania. Dlatego ważne jest, by przed złożeniem wniosku o kredyt gotówkowy, upewnić się, czy nie mamy żadnych zaległości w spłacaniu pożyczek czy innych zobowiązań, by zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania środków z banku.

Kontakt

Szukasz taniego kredytu? Napisz do nas:

kontakt@tanie-kredyty.com.pl